31 października 2021

Niezapomniany wieczór w Teatrze Przy Stoliku. Humoreski Stefanii Grodzieńskiej

 


W styczniu 2019 odbyła się kolejna odsłona Teatru Przy Stoliku. Tym razem Teatr Młodego Aktora  przybliżył zgromadzonej publiczności wiązankę wybranych humoresek z repertuaru  Stefanii Grodzieńskiej. Za wybór tekstów oraz reżyserię odpowiadała pani Agnieszka Krasinkiewicz, która jest opiekunką Teatru Młodego Aktora. 

Stefania Grodzieńska [1914–2010] była indywidualnością na miarę epoki renesansu: zasłynęła jako poetka, pisarka, tancerka, aktorka estradowa i teatralna, konferansjer, autorka tekstów satyrycznych dla teatrów, kabaretów, prasy, radia i telewizji. Jako aktorka i autorka własnych satyr pierwsze kroki stawiała jeszcze przed wybuchem wojny, występując w Cyruliku Warszawskim – kabarecie działającym w latach 1935–1939 w Warszawie. Po wojnie pisała na potrzeby teatrów rewiowych, dla radia i telewizji, zamieszczała felietony w prasie codziennej. Szybko zyskała miano pierwszej damy polskiego humoru. Jej życie było wypełnione muzyką, tańcem, poezją, kabaretem, pracą w teatrze, telewizji oraz w radiu, które szczególnie sobie ceniła. 

Z radiem skojarzył mi się wieczór w teatrze stolikowym: pozbawiony dekoracji, scenografii, rekwizytów i ruchu scenicznego występ przypominał raczej słuchowisko radiowe niż typowy teatralny spektakl. Taka forma teatralna nawiązuje do teatru wyobraźni, w którym najważniejszą rolę odgrywają głosy aktorów i tekst. Młodzi aktorzy zaprezentowali wybrane humoreski autorstwa Grodzieńskiej:  „Trzy tygodnie po ślubie”, „Wysiadywaczka” i „Katar”. W role bohaterów humoresek wcielili się: Lena Gromek, Natalia Glińska, Luiza Saniewska, Wiktoria Podbielska oraz debiutanci Jakub Cudnoch, Kacper Łuniewski i Wiktoria Długoborska. Młodym aktorom udało się wydobyć z tekstów Grodzieńskiej ich niepowtarzalny komizm – zarówno sytuacyjny, jak i językowy. Rozbawiona publiczność dowiodła, że przepełnione optymizmem utwory Stefanii Grodzieńskiej w ogóle się nie starzeją. Są doskonałym sposobem na  poprawę humoru i stanowią odtrutkę na codzienny stres.

Z pewnością warto zachęcić młodzież do udziału w kolejnych odsłonach Teatru Przy Stoliku, ponieważ za jego pośrednictwem mogą poszerzać wiedzę na temat utworów spoza kanonu lektur, wartych zgłębienia i zaprezentowania szerszej publiczności. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. :-)